Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Męskie nowotwory

Kampania Movember 2023. Zapuść wąsy!

Movember, słowo powstałe z połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad), zrodził się w Australii w 1999 roku. Od tego czasu rozprzestrzenił się po całym świecie, stając się symbolem walki z męskimi nowotworami. W Polsce kampania ta zyskuje coraz większe znaczenie, promując profilaktykę i wczesną diagnostykę.

Movember ma na celu przełamanie barier i zwiększenie świadomości na temat męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i jąder oraz dostępnych badań profilaktycznych.

 

Każdego dnia średnio 48 mężczyzn w Polsce otrzymuje tę diagnozę – rak prostaty.

  • Rak prostaty jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn.
  • Rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym w Polsce nowotworem złośliwym u mężczyzn – w 2019 roku odpowiadał za 20,6% zachorowań onkologicznych w populacji dorosłych mężczyzn.
  • W tym samym roku rak prostaty stanowił drugą przyczynę zgonów z powodów nowotworowych wśród mężczyzn (10,3%).
  • Polska jest jedynym krajem, w którym w okresie pięciu lat (2015–2020) odnotowano wzrost śmiertelności wywołanej przez raka prostaty – wyniósł on 18%.
  • Obecnie spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających polskich mężczyzn rak prostaty wyróżnia się największą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności.
  • Powszechnym i szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest diagnozowanie dużej części polskich pacjentów na zbyt późnym etapie choroby.

Wczesne wykrycie to nawet 90% szans na wyleczenie!

Rak gruczołu krokowego we wczesnym stadium zaawansowania bardzo często nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, dzięki którym możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym stadium zaawansowania. W przypadku wcześnie wykrytych nieprawidłowości można zacząć działać natychmiast i mieć dostępny szeroki wachlarz opcji terapeutycznych. Dodatkowo wczesne wykrycie daje nawet 90% szans na wyleczenie.

 

Najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestką - nowotwory jądra

Nowotwory jądra przydarzają się przede wszystkim chłopcom i młodym mężczyznom w wieku 14-35 lat. Wiele osób myśli, że zachorowanie na raka ich nie dotyczy, bo jeszcze są młodzi, ale jest to najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestym rokiem życia.

Nowotwory jądra przydarzają się przede wszystkim chłopcom i młodym mężczyznom. Wiele osób myśli, że zachorowanie na raka ich nie dotyczy ze względu na młody wiek. Nic bardziej mylnego! Grupę ryzyka w tym nowotworze stanowią panowie w wieku 14-35 lat!

Samobadanie - Prosty Krok do Wczesnego Wykrycia

Samobadanie jąder jest prostą, ale skuteczną metodą wykrywania niepokojących zmian.

Samobadanie jąder polega na przetaczaniu jądra pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym od górnego do dolnego bieguna. Badanie powinno być wykonywane najlepiej pod prysznicem lub podczas ciepłej kąpieli przynajmniej raz w miesiącu. Stwierdzenie jakiejkolwiek nieprawidłowości jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają:

  • niebolesną opuchliznę jądra,
  • zmiany w konsystencji jądra,
  • obecność guzka w jądrze,
  • pobolewanie jądra,
  • uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra,
  • rzadziej ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.

Pierwsze objawy mogą być mało dokuczliwe, a w związku z tym często bagatelizowane przez mężczyznę. Należy pamiętać, że każdy mężczyzna, a szczególnie ten, który znajduje się w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, powinien wykonywać regularnie samobadanie jąder.

Podstawową rozpoznania klinicznego raka jądra jest badanie fizykalne, którego doskonałym uzupełnieniem jest ultrasonografia. Z pomocą badanie USG można wykryć bardzo małe zmiany znajdujące się w mosznie i jądrze.

Chłopaki też płaczą!

Warto pamiętać, że tuż obok zdrowia fizycznego, równie ważne jest zdrowie psychiczne. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ilość samobójstw jest większa wśród mężczyzn niż kobiet. Dane dotyczące Polski pokazują, że w 2019 roku mężczyźni odbierali sobie życie nawet kilkukrotnie częściej niż kobiety.

Mimo coraz większej świadomości na temat szkodliwości stereotypów, wiele osób nadal kieruje się nimi w swoim codziennym życiu. A stereotypowo postrzegany mężczyzna przecież nie powinien wyrażać swoich emocji, a co dopiero przyznawać się do problemów psychicznych. Na szczęście coraz częściej te stereotypy są obalane.

Niezależnie od płci, każdy z nas ma prawo odczuwać i wyrażać emocje a, w razie problemów, zgłosić się do specjalisty. Warto pamiętać, że leczenie to dążenie do poprawy sytuacji, a nie wyraz naszej słabości.

Zapuść wąsy!

Idea kampanii Movember jest całkiem prosta. W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy na znak solidarności oraz aby wzbudzić ciekawość otoczenia. W ten sposób zyskują szansę na zapoczątkowanie dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na męskie nowotwory. To doskonały czas poruszenie tematów, o których na co dzień rozmawia się zdecydowanie za mało!

Panowie, dbajcie o siebie! Każde odłożenie wizyty „na później” zmniejsza wasze szanse na długie życie w pełnym zdrowiu.

 

 

Data dodania: 2023-11-07 19:53:43
Data edycji: 2023-11-07 19:56:36
Ilość wyświetleń: 629

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej